W piątek, 24 października 2025 r., w godzinach 15:00–19:00, w naszej remizie OSP Wielany odbyło się bezpłatne szkolenie z pierwszej pomocy oraz użytkowania defibrylatora AED.

W wydarzeniu wzięło udział 30 uczestników, którzy wcześniej zapisali się na szkolenie. Zajęcia zostały podzielone na część teoretyczną i praktyczną, dzięki czemu każdy mógł zdobyć zarówno wiedzę, jak i realne umiejętności ratowania życia.

Podczas szkolenia dowiedzieliśmy się, jak postępować w sytuacjach nagłego zatrzymania krążenia (NZK), osłabienia, udaru czy zawału serca. Uczestnicy wykazali ogromne zaangażowanie i skupienie, aktywnie uczestnicząc w zajęciach.

Po części teoretycznej zrobiliśmy krótką przerwę kawową, podczas której można było skosztować przygotowanych przez wolontariuszy przekąsek – roladek, parówek w cieście, ciast oraz napić się kawy lub herbaty.

Druga część szkolenia miała charakter praktyczny. Uczestnicy ćwiczyli resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO) na manekinach, korzystając z nowoczesnych fantomów oraz specjalnej aplikacji, która pozwalała ocenić skuteczność uciskania klatki piersiowej. Następnie każdy mógł poćwiczyć obsługę AED – od uruchomienia urządzenia po wykonanie defibrylacji w sytuacji symulowanej.

Poświęciliśmy szczególną uwagę automatycznemu defibrylatorowi zewnętrznemu (AED).

AED to urządzenie, które analizuje rytm serca osoby nieprzytomnej i w razie potrzeby wydaje polecenie wykonania defibrylacji, czyli impulsu elektrycznego, który może przywrócić prawidłową pracę serca.

Obsługa AED jest intuicyjna i bezpieczna, a urządzenie samo prowadzi ratownika krok po kroku – również głosowo. Dzięki temu nawet osoby bez wykształcenia medycznego mogą skutecznie pomóc w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia.

Na zewnątrz remizy zaprezentowaliśmy nasze nowe AED, które zostało niedawno zamontowane na ścianie budynku OSP Wielany w specjalnej ogólnodostępnej kapsule. Pokazaliśmy, jak bezpiecznie otworzyć kapsułę, jak wyjąć urządzenie i w jaki sposób uruchomić defibrylator.

Każdy uczestnik mógł samodzielnie spróbować otworzyć kapsułę, zobaczyć wnętrze urządzenia i zapoznać się z jego budową. To bardzo ważne, ponieważ każda sekunda liczy się w sytuacji ratowania życia, a znajomość miejsca i sposobu użycia AED może przesądzić o powodzeniu akcji ratunkowej.

Na zakończenie szkolenia uczestnicy zostali zaproszeni na wspólny poczęstunek – pyszną zupę oraz potrawy przygotowane przez naszych wolontariuszy. 

Szkolenie było świetną okazją do integracji mieszkańców naszego sołectwa, wspólnie uczyliśmy się pierwszej pomoc. Całe wydarzenie sprzyjało wymianie doświadczeń, spostrzeżeń oraz pozwoliło zbudować silniejsze więzi pomiędzy uczestnikami. 

Dzięki temu szkoleniu, sołectwo Wielany zyskało 30 przeszkolonych osób, które nie będą stały bezczynnie, kiedy ktoś potrzebuje pomocy. Jesteśmy pewni że każdy z uczestników nie zawaha się przed przystąpieniem do pierwszej pomocy.

To był niezwykle pożyteczny i udany dzień, który z pewnością przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w naszej społeczności.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i zaangażowanie!

 

Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Organizacji Pozarządowych MOC MAŁYCH SPOŁECZNOŚCI.